EYT Yaşalaştı mı? Kaç Kişi Faydalanacak? Kaç Kişi Emekli Olacak Son Tarih Nedir?

Geçtiğimiz senenin en çok konuşulan konuları arasında ilk sırada EYT gelmekteydi. Her ne kadar herkes bu konuda fikir sahibi olsa da net bir bilgiye ulaşmak sanıldığı kadar kolay değil. Öncelikle EYT nedir ve neden önemlidir? Sorularının cevabı ile başlayalım istedik.

Emeklilik çok boyutlu bir konu başlığı olarak dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Prim günü, yaş şartı, çalışma şartı gibi pek çok değişkeni aynı anda tamamlamak gerekmektedir. Bu konuda önceden kurallar daha esnekken 2008 yılı itibariyle bu kuralların daha sert bir hale getirilmesi söz konusu olmuştur.


Haliyle bazı şartları sağlarken bazı şartları sağlama konusunda sorun yaşayan insanlarında varlığı ön plana çıkar. Sorun yaşayan bu kişiler aslında prim günlerini tamamlamış olmalarına rağmen yaşı tamamlayamadıkları için emekli olamamaktadır. Aslına bakılırsa emeklilikte yaşa takılanlar sorunu tam olarak budur. Bu sorunun ortadan kaldırılması için genel olarak, tüm şartların ön plana çıkası söz konusu olur.


Kaç Kişi Emekli Olacak

Aslına bakılırsa bu konuda 300.000 kişinin emekliliği beklediğini söyleyebiliriz. Net bir rakam ve net bir kişi sayısı telaffuz  etmek sanıldığı kadar olmamaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği gibi 2023 yılı itibariyle yaş şartını tamamlamayanlar için bu sorunun ortadan kaldırılacağını belirtebiliriz.
Aynı zamanda EYT ile birlikte bir de 3600 ek gösterge beklentisi içerisinde olanlar bulunmaktadır. Bunların da sorunu çözülmesi ile birlikte 2023 yılının tarihimizde aynı anda en fazla yeni emeklinin olduğu yıl olarak not alabiliriz.


Çünkü toplam rakamlar dahilinde 2023 yılının ilk aylarında yaklaşık olarak 1 milyon kişinin emekli olması beklenmektedir. Bu rakamda normal koşulları sağladığı için emekli olan kişilerde bulunmaktadır.
Geçim sıkıntısının son derece yoğun bir şekilde hissedildiği günleri geride bırakıyoruz. Bu günlerde ön plana çıkan seçenekleri detaylı bir şekilde değerlendirmek gerekebilir. Bu sebeple daha detaylı bilgi sahibi olmak ve emeklilik konu başlıklarında ön plana çıkan sorunları gidermek için emeklilik günü ve özellikleri hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

30 Kas 2022 - 21:30 - Gündem