2023 Emekli Maaş Zammı Ne Olacak? Herkesin Merak Ettiği Zam Oranı

Emekli maaşı hakkında yapılan yorumlar her geçen gün artmaktadır. Aralık ayının gelmesi ile birlikte merak edilen en önemli konu, hiç şüphesiz emekli maaşının ne olacağı oldu. Şimdi sizin için detaylı bir şekilde maaş zammını inceleyebiliriz.

Hatırlarsanız geçen dönem içerisinde memur ve memur emeklileri %42.35 oranında zam almışlardı. İkinci altı aylık süre içerisinde de aralık ayının gelmesi ile birlikte zam oranının netlik kazanacağını söyleyebiliriz. Bu konuda farklı seçenekler ön plana çıkıyor olsa da refah payı haricinde şimdilik memur ve memur emeklilerinin %18 – 20 civarında bir zam alacağı düşünülmektedir.


Hayat Pahalılığı Emekliyi Yoruyor

Hayat pahalılığı enflasyon oranından daha hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu, emekli maaşının temel değeri artarken, aldığınız gerçek miktarın azalacağı anlamına geliyor. Hayat pahalılığı enflasyondan daha yavaş artar çünkü maaşınızla her yıl ne satın alabileceğinizin bir sınırı vardır, oysa tasarruf ve yatırımlarla geliriniz arttıkça daha fazlasını satın alabilirsiniz. Peki bu sene için bu durum geçerli miydi?


Enflasyon, zaman içindeki fiyat değişimi açısından ölçülür. Başka bir deyiş ile emekli açısından Pazar fiyatları yada kıyafet harcamasının zamana bağlı değişimidir.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), hane halkları tarafından satın alınan mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişiklikleri ölçer, bu nedenle bu alışverişe gittiğinizde mal ve hizmetler için ödediğiniz fiyat değildir.

Refah Payı Olacak mı?

Hayat pahalılığının can sıkıcı bir boyuta ulaşması da özellikle tek geliri aldığı maaş olan kitleleri zor durumda bırakmaktadır. Harcama yapmakta zorlanan ve bu konuda problem yaşayan insanlar 1 sene içerisinde fiyatı 3 katına kadar artan mal ve hizmetleri almakta zorluk yaşamaktadır. Bu durumda da yeni bir ürün satın almak imkânsız hale gelir.


Aynı şekilde hükümetten atacakları adım ile birlikte yeni bir refah payının gündeme gelmesinin beklendiğini de belirtmek yanlış olmayacaktır. Şimdilik bu konuya net bir cevap vermek mümkün olmasa da bekleyip yakın bir tarihte daha net bir şekilde göreceğiz.

# emekli

30 Kas 2022 - 19:00 - Gündem