Süper Gıda! Enginarın Sağlığa Faydaları Nelerdir ?

Enginarın genellikle sebze olduğu düşünülse de enginarın yediğiniz kısmı aslında bir çiçeğin açmadan önceki tomurcuğudur. Enginar çiçek açtıktan sonra tek, mor bir çiçeğe dönüşür, ancak çoğu o noktaya gelmeden yemek için hasat edilir.

Haber albümü için resme tıklayın

Marketlerde veya pazarlarda bulabileceğiniz enginarlar yuvarlaktır ve dikenli yapraklarla kaplıdır. Enginar buharda pişirildiğinde, yumuşak bir dokuya ve tatlı, dünyevi bir tada sahiptir, bu da onları soslara ve soslara mükemmel bir katkı olmasının yanı sıra mükemmel bir bağımsız atıştırmalık haline getirir.

Enginarın anavatanı Akdeniz bölgesidir. Bugün enginar endüstrisi büyük ölçüde Kaliforniya merkezlidir, ancak yine de Akdeniz'de yetişen enginar bitkilerini bulabilirsiniz. Taze enginar en çok bitkinin mevsiminde olduğu Şubat ve Haziran veya Eylül ve Aralık ayları arasında bulunur.

Enginarın Sağlığa Faydaları Nelerdir ?

Enginar, kısmen yüksek antioksidan seviyeleri nedeniyle sıklıkla bir süper gıda olarak belirtilir. Araştırmalar, enginarın kanıtlanmış ve potansiyel sağlık yararlarını göstermektedir.

Tansiyon Kontrolü

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, kalp hastalığı ve felç riskini artırabilir. Bir çalışma, enginar yaprağı suyunun, hafif yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncını düzenlemeye yardımcı olduğunu gösterdi . Araştırmalar henüz başlangıç ​​aşamasında olmasına rağmen, araştırmacılar enginardaki yüksek potasyum seviyelerinin bu etkiye katkıda bulunan bir faktör olabileceğine inanıyor.

Düşük Kolesterol

İlk araştırmalar, enginar yaprağı ekstraktının kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir . Ancak, bu etkilerle ilgili araştırmalar sınırlı olduğundan ve örneklem boyutları nispeten küçük olduğundan, enginar henüz yüksek kolesterol tedavisi olarak önerilmemektedir.

Karaciğer Sağlığı

Birkaç küçük çalışma, enginarın alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı olan kişilerde karaciğer fonksiyonlarını iyileştirebileceğini göstermiştir . Alkolik yağlı karaciğer hastalığı üzerindeki etkisi hakkında henüz bir veri olmamasına rağmen, enginar yaprağı ekstraktının genel karaciğer sağlığına katkıda bulunabileceğine dair kanıtlar vardır.

Porsiyon Başına Besinler

Enginar, haftalık yemek planınıza kolayca eklenebilen doyurucu, besleyiciliği yoğun bir sebzedir. Bir orta boy enginarda şunlar bulunur:

Kalori: 60
Yağ: 1 gramdan az
Sodyum : 120 miligram
Karbonhidratlar : 13 gram
Protein : 4 gram

Enginar, yağsız, düşük sodyumlu bir gıda olmasının yanı sıra, aşağıdakiler de dahil olmak üzere temel besinler açısından da zengindir:

Potasyum
Lif
C vitamini
Magnezyum
Folat

Düşük kalorili bir yiyeceğin içine yerleştirilmiş pek çok zengin besin maddesiyle enginar, ana yemek için kolay bir atıştırmalık veya lezzetli bir garnitür olur.

Enginar Nasıl Hazırlanır?

Taze enginar hazırlamak, daha önce hiç yapmadıysanız gözünüzü korkutabilir, ancak bir kez alıştığınızda kolaydır. Enginarı yıkayın ve ardından sapını kesin. Yaprakları biraz açın ve enginarı 30 ila 40 dakika buharda pişirin.

Enginarınız buğulandıktan sonra onu yemek için birkaç farklı seçeneğiniz var. Bazı insanlar enginarın yapraklarını soymayı ve sadece merkezini veya "kalbini" yemeyi tercih eder. Bununla birlikte, en iyi besinlerin bir kısmı yapraklarda yoğunlaşmıştır.Sağlığa tam olarak fayda sağlamak için enginarın yapraklarını çekip etli kısmını dişlerinizle sıyırabilirsiniz.

Enginar yapraklarınızı daha da lezzetli hale getirmek için çeşnilendirmenin farklı yolları için çevrimiçi tarifler bulabilirsiniz. Enginar ve enginar kalbi ayrıca sos, makarna veya tavada kızartmada bir bileşen olarak kullanılmak üzere konserve veya kavanozda satın alınabilir.

30 Kas 2022 - 02:25 - Yaşam