EYT Ayrımı Sonunda Netleşti! Böylece Kritik Detay Ortaya Çıktı!

Emeklilikte yaşa takılanlar çok önemli bir dönemeçten döndüler. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, EYT'nin prim gün sayısını eşitleyeceğini ve EYT için çalışmaların hız kazanmasıyla çözüm aşamasına gelindiğini açıkladı.

SGK ve Bağ-Kur kapsamında EYT kararı bekleyen bireyler için prim gün miktarına ilişkin önemli bir bilgi ortaya çıktı.

Vedat Bilgin Açıklamalarda Bulundu

Bakan Vedat Bilgin, önceki gün prim gün miktarına ilişkin düzenleme yapılacağını belirterek, "Çözülebilecek sorunları bir an önce çözmemiz gerekiyor. En önemli sorun prim gün sayılarındaki değişkenlik. Bunları karşılaştırın. Hemen şimdi eşitlemek için bir uzlaşmaya varacağımızı söyleyeceğim. Burada emeklilik için gerekli şartları standart hale getirmek gerekiyor. Sonuç olarak, artık bu insanlar arasında herhangi bir adaletsizlik duygusu yok. Çeşitli mesleklerde çalışanlar, toplum ve devlet daha güvenilir görülüyor. Çalışanlarımızın tamamı Çalışma Bakanlığı'nın yanında" dedi. Bakan Bilgin, dün EYT ile ilgili sorunun yaş sorunu olduğunu, emeklilik yaşı için çözüm üretme sürecinde olduklarını, sorun çözüldüğünde halkın EYT dosyasına ulaşacağını söyledi.

Prim Gün Sayısı Aşağı Çekiliyor

Bakanın açıklamalarının ardından SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamındaki EYT'lilerin prim günlerinin nasıl eşitleneceği merak konusu oldu. Prim gün sayısı değişen kişiler, maaş hesabına göre çeşitli emekli maaşları alacaktır. Son gelen bilgiler, Bağ-Kur üyeleri için ihtiyaç duyulan prim gün sayısının azalacağına, prim eşitleme için prim gün sayısının ise değişmeyeceğine işaret ediyor.

Stajyerler ve çıraklar konusu şu anda hala tartışmaya açık. Stajyer ve çırakların başlangıç ​​tarihlerinin bu durumda da emekli olduklarında geçerli olduğu varsayılır. İşe giriş tarihi 8 Eylül 1999 olan kursiyer ve çıraklarda 18 yaşının dikkate alınacağı belirtilmiştir. Sigortalılık dönemini bitirmek için staj dönemi çok önemli olacaktır.

Üç Farklı Maaş Hesabı

Maaş hesaplaması, Bakanlığın oluşturduğu teknik çalışmanın en önemli konularından biridir. EYT üyelerinin maaşları, emekli oldukları gün itibariyle katkı paylarına ve kazançlarına göre belirlenecek. Bu nedenle üç dönem dikkate alınacaktır. 1999 öncesi, 1999-2008 arası ve 2008 sonrası dönemler değerlendirildiğinde üç farklı hesaplama ortaya çıkacaktır.

# emekli

29 Kas 2022 - 23:30 - Gündem