Kiracılara Müjdeli Haber Geldi! Hemen Başvurup Paranızı Alabilirsiniz!

Son dönemde en çok konuşulan konulardan biri de konut kiraları oldu ve bu alanda ani bir gelişme yaşandı. Kiraların artmasından şikayetçi olan milyonlarca kiracı harika bir haber aldı. Başvuruda bulunan herkes tam bir geri ödeme alabilecektir. Yargıtay'ın kiracılar için emsal teşkil eden kararı Türkiye'nin gündeminde bomba gibi patladı.

Artan kira bedelleri nedeniyle Türkiye'de yaşayanlar ayaklanmanın eşiğine geldi. Herkesin sohbet konusu, kira bedellerine yapılan %100 zam oldu. Yargıtay'ın emsal kararı, fiyatlar nasıl düşecek diye düşünürken ortaya çıktı. Milyonlarca kiracı bu harika haberi bekliyordu ve geldi. Hemen başvurarak paranızın tamamını geri alın.

Kiracılara Müjde

Kiralama maliyetlerinde hızlı değişiklikler yaşandı. Yargıtay'ın emsal teşkil etme kararı kısa sürede sohbet konusu oldu. Kiracıların yapılan tercih doğrultusunda parayı geri alabileceklerinden bahsedildi. Özellikle yaklaşan kira artışları vatandaşları olumsuz şekilde düşündürüyor. Bu noktada devletin kira artışlarına kısıtlama getirmesine rağmen ev sahiplerinin yine de kiracıları sıkıntıya soktuğu belirtildi.

Ödeme Almak İçin Başvurun

Vatandaşlar artan kira maliyetlerine tepki olarak ayaklandı, ancak konuya müdahale eden hükümet, evin kirasının sadece yüzde 25 oranında artmasına izin verdi. Ne yazık ki, bu yasa yürürlüğe girdiğinde anlaşmazlıklar sona ermedi. Aksine, kiracılar ve ev sahipleri arasındaki çatışmalar tırmandı. Bu tartışmalar sürerken Yargıtay, kiracı ve ev sahiplerini ilgilendiren hızlı bir karar verdi. Bu sayede kiracılar, yasal sınır olan %25'in üzerine çıkması halinde kira farkı için geriye dönük dava açabilecek.

Türkiye'deki enflasyon krizinin kiralama maliyetleri üzerinde de önemli bir etkisi var. Bir dizi zamdan sonra, kiracılar ve ev sahipleri hala anlaşmazlığa düşüyor. Geçen yılın Temmuz ayında kira artışlarında %25'lik üst sınır uygulandıktan sonra, bildirildiğine göre geniş çapta göz ardı edildi. Yargıtay bu yeni hükmü ile bu duruma dikkat çekecek bir karar vermiştir.

Emsal Karar

Yargıtay'ın içtihat kararında, izin verilen %25'lik artışla bu kira bedelinin fazla ödenmesi durumunda geriye dönük daha fazla talepte bulunma hakkının olacağı belirtilmektedir. Kararın emsal teşkil etmesini beklediğini belirten Karslı'ya göre, "Bu fahiş bedelleri ödeyemeyen kiracılar, kiraya vereni de aynı şekilde mağdur edecek.”

29 Kas 2022 - 21:30 - Ekonomi