İslam Memiş Kritik Uyarılarda Bulundu! Memiş Hazır Olun Çağrısı Yaptı!

Altın ve para piyasalarının uzmanı Memiş, sert eleştirilerle altın ve dolar fiyatlarına ilişkin şaşırtan bir iddiada bulundu. Memiş, "Dolar yerine yatırım yapmayı düşündüğüm tek kağıt para birimi euro ve sterlin” dedi.

İslam Memiş, para piyasasındaki son gelişmeler hakkında görüşlerini bildirdi. Altın fiyatlarındaki sert düşüş ve doların zirve yapması, yatırımcıları yeni bir rota aramak zorunda bırakıyor. FED ve TCMB kararları sonrasında sert kış aylarının başlaması da piyasa istikrarsızlığına katkıda bulunmaktadır. İslam Memiş, küresel gelişmeleri yorumlayarak ve piyasaların yakında zor bir döneme gireceğini tahmin ederek yatırımcıları sert bir şekilde uyardı.

Ekim ayı yaklaşırken yatırım tercihini açıklayan Memiş, "Kağıt paraya yatırım yapacaksam dolar değil, bence euro ve sterlin olur. Dolar kullanmamak daha iyi. Merkez bankası faiz oranlarını 100 baz puan indirdi ve dolar yükselmeye başladı. Ayrıca, küresel piyasalarda değer artışı gözlemledik. 20 yılın en yüksek seviyesi Dolar endeksine ulaşıldığı için doları kullanmak istemiyorum dolayısıyla diğer tüm birimleri ucuz buluyorum” dedi. Ünlü mali analist Memiş, petrol piyasasındaki gelişmeleri inceleyerek, "Petrol fiyatlarındaki düşüş mükemmel ancak dolar kuru yüksek olduğu için pompa fiyatlarına yansımadı. Düşüşün devam edeceğini düşünmüyorum” dedi. Uzman, yılın dördüncü çeyreğinde bir kez daha 130 ila 140 dolar arasında petrol fiyatları görebileceğimizi tahmin etti.

“Hazır Olmakta Fayda Var”

Memiş, Ekim ayına ilişkin uyarılarını yineleyerek, Fed'in faiz kararına karşı Putin'in açıklamalarının önemini vurguladı. İslam Memiş, Rusya Devlet Başkanı'nın olumsuz sözlerinin piyasayı nasıl etkilediğini değerlendirerek, "Putin'in konuşması son derece ama çok önemliydi. Seferberlik ilan etti ve çatışma ihtimalini canlı tutacak açıklamalar yaptı. Nükleer dahil tüm silahlarımızı kullanacağız açıklaması da yaptı. Kış boyunca donacaklarına inanıyorlar. Jeopolitik ile ilgili riskler artıyor. Putin'in yaptığı açıklamalar çok önemli. Büyük bir çatışmaya hazırlanıyor gibi görünüyordu” dedi.

Memiş, her yerde sorun olduğunu ve küresel düzendeki değişimin sancılı olacağını belirterek, bunun yılın ilk çeyreği ile dördüncü çeyrekle kıyaslanabileceğini söyledi. Memis, "Bu sürecin çok özgürce ilerlemesine izin vermeyecekler. Sistematik bir yaklaşımla dünya düzeni ve değişim süreci tatsız olacak. Dolar endeksindeki düşüş muhtemelen faiz oranlarındaki daha yavaş artıştan kaynaklanacak. Hazır olmakta fayda var” dedi.

29 Kas 2022 - 20:30 - Ekonomi