Asgari Ücret Alanlara Müjdeli Haber Geldi! Bunları Kesinlikle Bilmelisiniz

Asgari ücrete ilişkin düzenlemeler 2022 sonu itibarıyla yeniden su yüzüne çıkmaya başladı. Konuşulan rakamlardan işverenleri endişeli. Türkiye'de 20.000.000 kişiyi etkileyen asgari ücret artışı halen yürürlükte. Asgari ücret zammı oranında çok kişinin gözü kulağı yapılacak. İşverenler, kulislerde bahsi geçen rakamlar karşısında alarma geçti.

Yılsonu itibarıyla gündemin ilk sırasında asgari ücret ve zam oranları yer aldı. Milyonlarca insan şimdiden artan enflasyona, hayatın zorluklarına ve artan maliyetlere inandı. Sonuç olarak herkes mecliste, siyasette, sokakta asgari ücret artış ve zam oranlarını merak ediyor.

2023'te Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

En son düzenleme ve zamlara göre asgari ücret 2022'yi 5.550 TL'de bitirecek. Resmi olarak bildirilen enflasyon oranı %80 civarındadır. Vatandaşlar bunun sonucunda asgari ücrete ortalama yüzde 50 zam yapılmasını bekliyor. Enflasyondan daha düşük bir zam mantıksız görünüyor. Kulislerde dolaşan söylentilere göre bu şekilde baktığımızda asgari ücretin en az 8.500 TL olacağı kesin görünüyor. Ancak ekonomik hizmetler araştırmasının bulgularına göre bu miktarın aşılacağı görülmektedir. Ayrıca, yaklaşan seçimlerin asgari ücret artış hızını olumlu etkileyeceği tahmin edilmektedir.

Asgari Ücrete Zam Geliyor

Yeni asgari ücret için beklenti, enflasyon ve kulislerde dolaşan fısıltılar dikkate alındığında ortalama 10.000 TL olacağı yönünde. Öte yandan en çok üyeye sahip sendika konfederasyonu Türk-İş'in ise beklentiyi 10.000 TL ve üzerinde tutması, talep ve pazarlığın bu yönde ilerleyeceği kulislerde dolaşan bilgilerden sadece biri. Ancak bazı insanlar hükümetin bu rakamlara yaklaşamayacağına inanırken, diğerleri bunun ulaşılabilir olduğuna inanıyor.

İşverenler İsyan Ediyor

Bazıları asgari 10.000 TL ve üzeri maaşın hala boş bir hayal olduğuna inanırken, bazıları bunun mümkün olduğuna inanıyor. Ancak, işverenler en iyi senaryoda bile pek çok sorunun ortaya çıkmasını bekleyebilirler. En iyi senaryo gerçekleşirse, yemek, ulaşım ve tüm personel maaşları gibi ekstra maliyetler yaklaşık 15.000 Türk Lirası olacaktır. Bu potansiyelin var olduğunu bilmek bile işvereni bunalttı. Çünkü işverenler bu meblağların ödenmesinin zor hatta net olarak imkansız olacağını iddia etmektedirler.

29 Kas 2022 - 10:30 - Ekonomi