Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Ne Zaman Biter?

Doğum Sonrası Saç Dökülmesiyle Nasıl Başa Çıkılır? Doğumdan sonra saç dökülmesi normal mi? Doğumdan sonra neden saçlar dökülür?

Haber albümü için resme tıklayın

Doğum Sonrası Saç Dökülmesiyle Nasıl Başa Çıkılır? Doğumdan sonra saç dökülmesi normal mi? Doğumdan sonra neden saçlar dökülür? Sizde de doğum sonrası saç dökülmesi gerçekleştiyse sakın korkmayın...

Yeni bir bebekle hayata uyum sağlamaya çalışırken yeterince stresiniz var. İhtiyacın olan son şey saçlarının çıkmaya başlamasıdır. Yine de doğum sonrası saç dökülmesi hamilelikten sonraki hormon değişimlerinin doğal (ve tamamen normal) bir ürünüdür. Hamileyken, hormonlarınız saç büyümesini destekledi ve aslında dökülmeyi engelledi. Ancak, artık o küçük neşe yumağını doğurduğunuza göre, bu hormonlar değişti ve şimdi hamileyken dökeceğiniz tüm saçları bir anda döküyorsunuz. Sağlıklı beslenmek, aktif kalmak, dinlenmek için zaman ayırmak ve gerektiği kadar vitamin ve takviye almak saç dökülmesini en aza indirmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda, doğum sonrası saç dökülmesi ile uğraşırken saçınızın en iyi şekilde görünmesine yardımcı olmak için saç bakım ürünlerini değiştirmeniz veya hatta yeni bir saç kesimi yapmanız gerekebilir. Birkaç ay içinde saçlarınız hamile kalmadan önceki görünümüne geri döner.

Diyetinizi ve Beslenmenizi Düzene Sokun


Saçınızı güçlendirmek için kahvaltıda yumurta yemeyi deneyin. Yumurta bol miktarda protein içerir ve vücudunuzun güçlü, sağlıklı saçlar geliştirmesi için ihtiyaç duyduğu omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Her sabah kendinize büyük bir kahvaltı hazırlamak için vaktiniz olmayabilir, ancak sabahları 1 veya 2 tane taze meyve veya hafif bir salata ile birlikte yemek için yumurtaları önceden kaynatabilirsiniz. 
Mikrodalgada pişirilebilen yumurta çırpıcı kapları da deneyebilirsiniz. Yumurtayı diğer malzemelerle birlikte bardağa kırın ve yumurtayı pişirmek için bir dakika mikrodalgaya atın.


Saç dökülmesini azaltmak için her öğünde protein ve demir içeren yiyeceklere yer verin. Saç dökülmesi, protein veya demir eksikliğinin bir belirtisi olabilir. Öte yandan, önemli miktarda protein ve demir içeren yiyecekler yemek saçınızı güçlendirir ve doğum sonrası saç dökülmenizi minimumda tutmanıza yardımcı olabilir. Düzenli olarak yemeniz gereken yiyecekler şunları içerir:

  • Yağsız et
  • kümes hayvanları
  • Kinoa
  • mercimek
  • Ispanak
  • Badem


Yağ asidi seviyenizi eski haline getirmek için balık ekleyin. Somon, uskumru, sardalya ve albacore ton balığı dahil olmak üzere yağlı balıklar, omega-3 yağ asitleri olmak üzere omega bakımından yüksektir. Yağ asitleri vücudunuzun güçlü, sağlıklı saçlar oluşturmasına yardımcı olur. Haftada en az iki kez balık yemeye çalışın. 
Uskumru da dahil olmak üzere cıva açısından potansiyel olarak yüksek balıklardan kaçının. Bunun yerine, somon ve konserve hafif ton balığı gibi tipik olarak en düşük cıva içeren balıkları tercih edebilirsiniz.


Bol meyve ve sebze ile saç büyümesini teşvik edin. Meyve ve sebzeler, saç köklerinizi koruyan flavonoidler ve antioksidanlar açısından zengindir. Saçınızın daha güçlü büyümesine yardımcı olabilir ve kırılmasını önleyebilir, ayrıca yeni saç büyümesini teşvik edebilirler. 
Her öğünde en az bir porsiyon (yaklaşık olarak yumruğunuz büyüklüğünde) hem meyve hem de sebze yemeye çalışın. Öğün aralarında atıştırmak isterseniz meyve ve sebzeler de yemek için iyidir.


Saç dökülmesini en aza indirmek için hızlı diyet yapmaktan kaçının. Bebek kilosundan kurtulmak için can atıyor olsanız da katı diyetler aldığınız besinleri de sınırlar ve bu da doğum sonrası saç dökülmesini daha da kötüleştirebilir. Ağırlıklı olarak hamileyken yediğiniz aynı tür yiyecekleri yemeye çalışın.

Uyarı: Kısıtlayıcı diyetler, özellikle doğum yaptıktan sonra sağlığınıza zarar verebilir. Özellikle emziriyorsanız, yeni bir diyete başlamadan önce doktorunuzla konuşun.

28 Kas 2022 - 17:33 - Yaşam