Kış Kapıda Bu Sefer Donacağız! Kışlıklarınızı Hazırlayın

Dünya çapında yaşanan iklim problemleri nedeniyle hava değişimleri yoğun yaşanmaya başlandı. Yetkililerin söylemlerine göre bu kış çok yoğun geçecek. Şimdiden kışa hazırlanmaya başlayın.

Bu sene yağışlar beklenenden az oldu. Hava sıcaklıkları da mevsim normallerinin üstünde seyretti derken iyiden iyiye soğuk hava uyarıları gelmeye başladı. Öyle ki, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün yaptığı uyarı ile birlikte iki sene öncede adını duyduğumuz La Lina kış etkisinin ocak itibariyle öne çıkacağını söyleyebiliriz.


La Lina Kışı Nedir?

İlk olarak bu soğuk havalardan en fazla etkilenecek şehirlerden bahsedelim. Yapılan uyarıya göre İstanbul başta olmak üzere Çanakkale ve Tekirdağ, Bursa, Bolu ve Balıkesir’inde yoğun kar yağışının etkisinde kalması bekleniyor.


Kısaca La Lina nedir? Sorusunun cevabına geri dönecek olursak şunları söyleyebiliriz. Bu kış etkisini oldukça güçlü bir şekilde gösteren bir hava akımıdır. La Lina nedir? Sorusunun pek çok farklı cevabı vardır. Kısaca özet geçmek gerekirse Pasifik üzerinde etkisini gösteren bir basınç hareketidir. Son dönemlerde mevsimsel döngünün değişmesi ve dünyada sıcaklık hareketlerinin farklılaşması ile birlikte La Lina etkisinin Türkiye üzerinde de görülmesi bekleniyor. Aslına bakılırsa ülkemizin bu hava hareketi ile doğrudan bir ilişkisi olmadığının da altını çizmek gerekiyor.


Havalar Ne Zaman Soğuyacak?

İlk karın ocak ayında İstanbul ve çevresinde görülmesi bekleniyor. Her ne kadar İç Anadolu’nun pek çok kentinde kasım sonu itibariyle beyaz örtü kendini göstermiş olsa da La Lina kışının oralarda etkisini artırması için biraz daha zamana ihtiyaç var.


Geçmiş yıllarda bu hava hareketleri ile ilgili daha detaylı ve daha güçlü bir raporlama ön plana çıkıyor olsa da, ülkemizde tam olarak güçlü bir şekilde etkisini görmek mümkün olmadı. Aralık sonu itibariyle kendini gösterecek olan bu soğuk hava dalgasının mart ayına kadar güçlü bir şekilde etkisini koruyacağı ön görülmektedir.


İlk Soğuklar Aralık Ortasında

Bu soğuk hava dalgasının hareketi bile havaların soğuması için yeterli olacağa benziyor. Bu sebeple ülkemizi tam olarak etkisi altına almadığı aralık ortasında bile kış provasını ciddi anlamda yaşayacağa benziyoruz. Bu sebeple 2022’ye tam olarak elveda demeden ve 2023 yılının ilk aylarında yoğun kar yağışının alışık olmadığımız şekillerde etkisine gireceğimizi söyleyebiliriz.

28 Kas 2022 - 21:00 - Yaşam