Resmî Gazetede Yayınlandı! Sağlık Bakanlığı 41.500 Personel Alacak

Son zamanlarda sıklıkla, Sağlık Bakanlığının işçi ve personel alım haberlerinin altı çiziliyordu. 30.000 personel alımı yapılacağına ilişkin söylentiler Resmi Gazetede yayınlanan rakamlarla kesinleşti.

Buna göre 183 sözleşmeli personel, 30.000 sözleşmeli sağlık personeli ve 11.317 sürekli işçi alımı ile birlikte toplam 41.500 işçi alınacağı ifade edildi. İşte bu konu ile ilgili tüm merak edilenler…


Öncelik Taşra Personeline

Sağlık Bakanlığı taşra personeli içerisinde yer alan ve büyük bir çoğunluğunu silahsız güvenlik görevlisi ve temizlik görevlisine verdiği personel rakamları ve meslek isimleri şu şekilde oldu: Temizlik görevlisi, güvenlik görevlisi, klinik destek elemanı, hasta karşılama ve yönlendirme personeli, elektrikçi, boyacı, marangoz, ısıtma ve sıhhi tesisatçı, bilgisayar bakım ve onarım personeli, biyomedikal cihaz servis destek elemanı…


Yukarıda sıralanan personel rakamları ile birlikte tam 11.317 sürekli işçinin taşra personeli olarak işe alınacağının duyurusu yapıldı.

Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

Yine büyük merak konusu olan bir diğer konu başlığı ise adayların tercihlerini ne zaman yapacakları konusundaydı. Buna göre bu adaylar tercihler için ortaöğretim – ön lisans ve lisans düzeyinde tercihlerini yapabilecekler. Tercih kılavuzu 2022/11 baz alınarak ÖSYM internet sitesinde yayınlanacak.


Bu tercih işlemi belirtilen kurallar ve mezuniyetler baz alınarak 30 kasım – 5 aralık tarihleri arasında yapılacaktır.

Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak

Resmi gazetede alım süreci ile ilgili detaylı bir bilgilendirme yapılırken sonuçların açıklanması ile ilgili bir bilgi yer almamaktadır. Yine de alınan duyumlara göre tüm bu alım işleminin 2023 Ocak ayından önce sona ereceği düşünülmektedir. Buna göre hızlı bir şekilde yapılan tercihlerin ve sonuçların açıklanacağının da altı çizilmektedir.


Tercih Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

İlk olarak şehir merkezine taşrada bulunan adreslerin uzaklığının iyi değerlendirilmesi önem arz ediyor. Kaç kilometre mesafede olduğu, ev kiraları, konaklama imkanı gibi durumları iyi değerlendirmek önemlidir. Bir de taşra görevlerinde aradaki kilometrenin genellikle kuş uçuşu hesaplandığı unutulmamalıdır. En net bilgiyi tercih yapmadan önce telefonla arayarak alabilirsiniz. Tercihleri yaparken açıklanacak rakamlara özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

28 Kas 2022 - 17:00 - Gündem