Bu Sene Kara Doyacağız! İşte Kar Beklenen O Şehirler

Bu sene bu şehirler kara doyacak! La Lina etkisi beklenen şehirler açıklandı. Herkes hazırlansın: bu kış yoğun geçecek!

La Lina’nın etkisi altında kalacağımız bir kışa hazırlanıyoruz. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre, özellikle kış aylarında Türkiye’nin geniş bir bölgesinde oldukça soğuk ve karlı günleri göreceğiz. Her ne kadar La Lina etkisinin altına henüz girmemiş olsak da Türkiye’de pek çok şehirde karlı ve soğuk hava kendini göstermeye başladı.

İlk Haberler Nevşehir’den

Kasım ayının son haftalarına Nevşehir beyaz örtü ile uyandı. Özellikle Cumartesi günü Nevşehir’in yüksek kesimlerinde şiddetini artıran kar yağışı haftanın ilk günü itibariyle yerini güneşli bir havaya bıraktı. Kayseri’de de beyaz örtü yüksek kesimlerde etkisini gösterdi. Özellikle Erciyes’te vatandaşlar beyaz örtünün keyfini çıkardı.


Kars Yine Bildiğimiz Gibi

Doğu Anadolu’dan gelen haberler ise İç Anadolu’dan çok daha sertti. Özellikle Kars’ta şiddetli bir şekilde etkisini gösteren kar yağışının önümüzdeki hafta içerisinde de şiddetini artırarak devam etmesi beklenmektedir


Şimdilik alışık olduğumuz şiddetli kar görüntüsünden uzak olmasına rağmen beyaz örtünün önümüzdeki haftada varlığını sürdüreceğini söyleyebiliriz.

Kars’ın dışında Erzurum Oltu’da da kar yağışı etkisini gösterdi. Bu kar yağışı çok uzun süre boyunca devam etmese de merkez ilçe de yağan kar yerini kısa bir süre içerisinde yağmura bıraktı. Yine aynı Kars’ta olduğu gibi Erzurum içinde kar yağışının şiddetli bir şekilde devam edeceğini de belirtmek yanlış olmayacaktır.


Karadeniz’in Yüksek Kesimleri Kar Yağışı

Karadeniz’de de kar yağışı bu hafta etkisini sürdürecek. Özellikle yaylalarda kar yağışı beklenen iller arasında Giresun – Trabzon – Ordu ve Rize var. Özellikle Giresun’un yaylalarında kar kalınlığının on santimetrenin üzerine çıktığını ve gelecek dönem içerisinde bu miktarın daha da artacağını söylemek yanlış olmayacaktır.


Karadeniz’in sahil kesiminin dışında Gümüşhane – Sivas ve Tokat’ın yüksek kesimlerinde de yeni hafta ile birlikte kar yağışının etkisini göstermesi bekleniyor.

Uzmanlar Uyarıyor

Bu sene, geçtiğimiz seneden daha sert bir kış geçirebiliriz. Hal böyle olunca kışlık tekerler için belirlenen tarihten önce özellikle doğu ve kuzey bölgelerde yaşayanların hazırlıklarını erkenden yapmaları tavsiye ediliyoruz. Birlikte yeni haftayı bekleyip göreceğiz.

28 Kas 2022 - 16:00 - Yaşam