E-Devlet Üzerinden Kontrol Etmeyi Unutmayın! Listede Siz De Olabilirsiniz!

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 1961 tarihli yasanın TBMM'nin açılmasıyla birlikte tamamen değiştirildiğini, bundan böyle gençlerin üniversiteden aldıkları öğrenim kredisi için herhangi bir ek fark ödemeyeceklerini açıkladı. Milyonlarca genç KYK borçlarının yeniden yapılandırılmasını bekliyordu.

Mehmet Muharrem Kasapolu yaptığı açıklamada, 1 milyon 392 bin 629 öğrencinin 27 milyar liralık borcunun yapılandırıldığını söyledi.

"Kredi ve burs imkanlarıyla Türkiye dünyanın en büyük altyapısına sahip. Güzel haberi yazın başında Sayın Cumhurbaşkanımız açıkladı. Öğrenim kredisi geri ödemelerinde ek ödeme yapılmayacağının müjdesini verdi. Bu 1961 yasası, parlamento toplanır toplanmaz tamamen değiştirildi. Geri ödeme, öğrenci kredisi borcu kadar olacaktır. Gençler zaten aldıklarından daha fazlasını ödemek zorunda kalmayacaklar. Bu düzenleme, kredi kullanmaya başlayacak, kredi almış ve kredisi geri ödeme aşamasında olan herkesin işine yarayacaktır. Bunun sonucunda gençlerimizin toplam 27 milyar 15 milyon lirası ellerinden alınıyor. Vergi dairesine borcu bildirilen borçlular için HMB ile iletişim halindeyiz. Vadesi geçen taksitlerin endeks tutarları tahsil edilmeyecektir. Şu an itibariyle endeks tutarlarını e-devlet üzerinden alabileceğimizi belirtmek isterim. Endeksten elenen borç seviyeleri gençlerimiz tarafından ödenebilir.”

Burs ve Kredi Başvuruları İçin Süre Uzatıldı

Kasapoğlu'na göre, 2022- 2023 akademik yılı için kredi ve burs başvuru süreci yeniden başlatıldı. Kasapoğlu, işlemin hızlı ve tarafsız standartlara göre tamamlandığının altını çizdi. Kasapoğlu, "Bu süreçte bazı gençlerimiz çeşitli sebeplerden dolayı başvuru yapamayacaklarını iddia ettiler. Taleplerini değerlendirerek başvuru sürecini de yeniden başlatıyoruz. Tahminim yarın 23:59'a kadar öğrencilerimizin başvuruları başlar. Böylece teslim edilmiş olacak ve değerlendirme süreci başlamış olacak. Artık sisteme e-devlet üzerinden erişim sağlanacak” dedi.

28 Kas 2022 - 20:30 - Ekonomi