E-Devlet Üzerinden Başvuru Yapıp PTT Üzerinden 3 Dakika İçinde Çekim Yapabilirsiniz! 600 TL Aile Yardımı Yapılacak!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dar gelirli ailelerin çocuklarına 350-650 TL tutarında nakit yardımda bulunmaktadır. PTT'den çocuklu ailelere 300, 400, 600 TL destek.

Çok sayıda vatandaşın, hükümetin zor durumdaki ailelere sağladığı yardıma ilişkin soruları var. Yaklaşık 4 milyon haneye 15 milyar TL nakit yardım yapılması planlanan Çocuk Destek Bileşeni kapsamında 350 TL ile 650 TL arasında ödeme yapılacak.

Çocuk Destek Bileşeni Nereden Alınır?

Vatandaşlar yardım programından yararlanmak istedikleri takdirde e-Devlet üzerinden “Aile Destek Programı”na başvurabilirler. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına veya bakanlık bünyesindeki herhangi bir kuruluşa e-Devlet üzerinden başvuru yapabilirler.

Nakit yardımlar çocuk yardımlarını içerir. Bu yardım, başvurunun yapıldığı ayı takip eden ayın 25'ine kadar annenin PTT hesaplarına yatırılır. Sonuç olarak, bankaya gitme durumunu atlayabilirsiniz. Size en yakın PTT şubesine giderek Çocuk Destek Bileşeni başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını veya paranın yatırılıp yatırılmadığını öğrenin. E-Devlet Kapısı'ndan online olarak veya 444 1 788 PTT Müşteri Hizmetleri'ni arayarak da sorgulayabilirsiniz.

Doğum Yardımı

15 Mayıs 2015 ve sonrasında canlı çocuk doğumu gerçekleştiren Türk vatandaşları ve Mavi Kart sahipleri doğum yardımından yararlanabilirler. Annenin başvurusuna öncelik verilir. Annenin Türk vatandaşı, Mavi Kart sahibi olmaması veya hayatta olmaması halinde şartları sağlayan baba başvuruyu yapar.

  • Birinci çocuk için yapılan ödeme 300 TL
  • İkinci çocuk için yapılan ödeme 400 TL
  • Üçüncü ve sonraki çocuklar için yapılan ödeme 600 TL

Çoklu Doğum Yardımı

Amacı, birden fazla doğum yapmış küçük çocukları olan ailelerin beslenme ve kişisel bakım ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmaktır. Bir ailede kişi başına net asgari ücretin üçte birinden azı kazanılması gerekmektedir. 400 TL Her ay ödemeler hesaplanır ve iki ayda bir yapılır.

İşe Başlama Yardımı

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından istihdam edilebilecekleri tespit edilen ve bu durumu İŞKUR'a bildirerek sosyal güvenceli bir işe yerleştirilen 18-55 yaş arası sosyal yardım alanlar, sosyal yardım alan hanelerde ikamet edenlere dahildir.

# asgari, ptt

28 Kas 2022 - 13:30 - Ekonomi