EYT Yasasında Son Dakika Gelişmeleri! 3 Tabloda Emekli Edecek Hesaplar Yapıldı!

Tek bir formüle odaklanılarak emekli olabilecek yaştaki bireyler için çözüm yolu oluşturulmuştur. Yaş, sigorta kapsamı ve prim günü, emeklilik için yasal çerçevemizde belirtilen üç gerekliliktir. EYT yasası, yaş sınırlamasını kaldıracak ve 1999 kuralından önce sigortası olan herkesin emeklilik yardımlarına erişmesine izin verecek. Milyonlar bu nedenle prim ve zaman gereksinimine odaklanıyor.

Teknik olarak, taslak EYT kuralı tek bir formül olarak tamamlandı, ancak 3600 ek gösterge çalışmasına kadar öncelikli gündemin en üst sıralarına yükseltildi. EYT kanun taslağının Aralık ayında TBMM'ye sunulması ve 15 Ocak'ta yürürlüğe girmesi bekleniyor. Yararlanıcı başvuru süreci, EYT Tüzüğü yürürlüğe girer girmez başlayacaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan EYT'ye Özel Talimat Verdi

Emeklilikte yaşa takılan kişiler için araştırmalar bitti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yaş şartını tamamen ortadan kaldıran ve sigortalılara 1999 öncesi haklarını veren tek formüle odaklanarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönlendirmeleri doğrultusunda çözüm yolunu çizdi. Dolayısıyla EYT'ye girecek olan kişiler, prim ve sigortalılık süreleri biter bitmez emekli olma hakkına sahip olacaktır.

Milyonlarca EYT’li Prim Günü ve Sigortalılık Süresine Odaklandı

Yasa yürürlüğe girer girmez 1,5 milyondan fazla kişi SGK başvurusu yaparak emekli olabilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Haziran ayında yaptığı soruşturmanın ardından bu sayı ortaya çıktı. Bu nedenle, yasanın başlangıcında insanların daha büyük bir bölümünün emekli olacağı tahmin edilmektedir. Ek olarak, EYT'ye uygun sigortalılar, 1999 yılında yönetmeliğin kabul edilmesinden önceki prim ve sigorta sürelerine odaklanmıştır.

EYT Yasası Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Teknik olarak 3600 ekstra gösterge incelemesi sonucunda öncelik listesinin ilk sıralarına yükselen EYT kuralı taslağı tek bir formül olarak tamamlandı. Düzenlemenin Aralık ayında TBMM'ye sunulması ve 15 Ocak 2023'te yürürlüğe girmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatına göre taslak çalışmada yaş sınırlaması bulunmuyor. Sonuç olarak, 8 Eylül 1999 tarihinden önce emeklilik sigortası girişi olan ve tüm sigortalılık süresi boyunca prim ödeyen kişiler hızlı bir şekilde emekli olmaya hak kazanacaktır..

28 Kas 2022 - 10:58 - Gündem