Bu Hastalık Kimsenin Aklına Gelmiyor Testis Ağrınız Varsa Epididimit Olabilirsiniz

Birçok erkeğin testis ağrısı olduğunda önemsemez. Fakat önemli bir sorununuz olabilir. Epididimit olup olmadığınız nasıl anlaşılır?

Haber albümü için resme tıklayın

Epididimit, genellikle cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondan (STI) kaynaklanan bakterilerin neden olduğu epididim (testisleri vas deferens'e bağlayan küçük bir tüp) enfeksiyonudur. Semptomlar genellikle ilk başta idrar yolu enfeksiyonunu (İYE) taklit eder, bu nedenle epididimitiniz olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bu yazıda, epididimit semptomlarını, nedenlerini ve tedavilerini ve ayrıca doktora gittiğinizde neler bekleyeceğinizi açıklayacağız. Durum ve iyileşmek için neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için sondakika06.com yazımızın detaylarını hemen aşağıdan okuyabilirsiniz.

Erkeklerde Görülen Epididimit Yaygın Belirtileri Nelerdir?

Yavaş yavaş, genellikle bir taraftan gelen testis ağrısı: Epididimitin ilk belirtileri, bir epididim şiştiğinde ve dokunulduğunda hassaslaştığında başlar. Bu, bir tarafta testis ağrısı gibi hissedilir ve birkaç saat içinde giderek kötüleşir. 
Ağrı ilk önce testis üzerinde akut ve sınırlı hissedilebilir, ancak tüm testisin üzerine yayılabilir.
Her iki testisinizde de ani bir ağrı patlaması hissederseniz hemen bir doktora görünün. Bu muhtemelen epididimite bağlı değildir ve tıbbi bir acil duruma işaret edebilir.
Epididimitin ilk belirtileri genellikle enfeksiyon kapıldıktan sonraki 24 saat içinde ortaya çıkar.


Alt karın veya pelvik bölgenizde ağrı veya rahatsızlık: Zamanla şişlik dışarı doğru testis, vas deferens ve diğer bölgelere yayılır. Ciddiyetine bağlı olarak, bu karın, yan ya da pelviste ağrı ya da rahatsızlık hissi verebilir. Karın ağrısı giderek artabilir ve testis ağrısı ile çakışabilir.

Şişmiş, kırmızı veya sıcak bir skrotum: Testislerin etrafında bir sıvı kabarcığı (hidrosel) oluşmaya başlayabilir ve bu da skrotumun şişmesine, kırmızı görünmesine ve dokunulduğunda sıcak hissetmesine neden olabilir. Enfeksiyon yayıldıkça, skrotum normal boyutunun 4 katına kadar şişebilir. 
Şişliğe tipik olarak akut ve keskin veya yaygın ve donuk hissedilen ağrı veya rahatsızlık eşlik eder.
Şişlik ve kızarıklık bir tarafta (enfekte olmuş epididimin yakınında) başlayabilir ve tüm skrotuma yayılabilir.

Ağrılı veya kanlı idrara çıkma veya boşalma: Banyoyu kullandığınızda (dizüri) veya boşaldığınızda üretranızda rahatsızlık, ağrı veya yanma hissi hissedebilirsiniz. İdrar yolu enfeksiyonuna benzer şekilde, çok daha sık veya daha acil idrara çıkmanız gerektiğini hissetmek de yaygındır. 
Bazı durumlarda, idrarınızda veya meninizde kan da görebilirsiniz.
Ağrılı idrara çıkma, idrar yolu enfeksiyonunun (İYE) yaygın bir semptomudur. Bir İYE'nin epididimise yayılarak epididimite neden olması mümkündür.
İdrar yolu enfeksiyonunuz varsa ve epididimitiniz yoksa testiküler veya skrotal ağrı ve şişlik olmaz.


Üretradan akıntı: Penisin ucunda idrar yollarında enfeksiyon veya iltihaplanma olduğunu gösteren berrak, beyaz veya sarımsı bir sıvı görebilirsiniz. Bu semptom özellikle bir CYBE'nin (cinsel yolla bulaşan enfeksiyon) neden olduğu epididimit ile bağlantılıdır.


Ateş veya titreme: Daha az yaygın olarak, vücudunuz enfeksiyonla savaşmaya çalışırken ateş hissedebilirsiniz. Orta ila şiddetli vakalarda, ateşle ilişkili vücut ağrıları ve titreme de yaşayabilirsiniz.

Ateş, (37.2°C ila 37.5°C) üzerindeki herhangi bir sıcaklıktır.


6 haftadan uzun süren semptomlar: Skrotum, testis veya epididimde 6 haftadan fazla süren rahatsızlık veya ağrı, kronik epididimite işaret eder. Akut (kısa) enfeksiyonlar genellikle reçete edilen antibiyotiklerle tedavi edilir, ancak kronik enfeksiyonları olanların klinik yönetim için bir ürolog görmesi gerekir.
Belirtileri ne kadar süredir yaşadığınızı doktorunuza bildirin. Bu, enfeksiyonunuz için aldığınız tedavi ve bakımın türü hakkında bilgi verecektir.

27 Kas 2022 - 15:20 - Yaşam