5 Dakikada Onay Alabiliyorsunuz! Aile Bakanlığı 555 TL Ödeme Fırsatı Sunuyor!

Hem iş arayan bireyler hem de iş sahibi olanlar çeşitli şekillerde yardım alırlar. İş ararken 555 TL destek ödemesi, iş bulduğunuzda ise 2.157 TL destek ödemesi yapılıyor. Ülkemizde devlet tarafından çeşitli ödemeler şeklinde teşvikler, çalışabilecek durumdaki sosyal yardım müşterilerinin iş gücüne katılımını sağlamak amacıyla verilmektedir. Peki kimler 555 TL'lik yardım ödemesine hak kazanır?

Aile bakanlığı çok sayıda yardım ödemesi yapmaya devam ediyor. İhtiyaç sahibi tüm vatandaşlara devletten yılda 3 kez en az 555 TL'den başlayan destek ödemesi yapılacağı açıklandı. Vatandaşlar için 50'ye yakın sosyal yardım programı var.

İş Arayan İçin 550 TL

Sosyal yardım programlarından yararlanan ve çalışabilecek durumda olanlardan iş görüşmesine tavsiye edilenlere, yılda en fazla üç defa olmak üzere, aylık net asgari ücretin en fazla %10'una kadar destek verilir.

İşi Olanlar İçin 2.157 TL

Sosyal yardım alan kişi iş bulduğu takdirde yılda bir kez brüt asgari ücretin 1/3'ü oranında ödeme almaktadır.

Yılda Üç Ödeme Yapılacak

İş görüşmesine giden sosyal yardım alacaklısına yılda üç defaya kadar olmak üzere aylık net asgari ücretinin en fazla %10'u oranında sağlık raporu, fotoğraf ve benzeri masrafları karşılamak üzere izin verilir. Bu şekilde, iş arayanların mülakatlara girerken yaptıkları masraflar tazmin edilmiş olur.

Çocuklar İçin 350–650 TL

Aile Destek Programı'ndan yardım alan ailelere nafaka da verilmeye başlandı. 1-2 çocuklu ailelere 350 TL, 3 ve üzeri çocuklu ailelere 450 TL, 4 ve üzeri çocuklu ailelere 550 TL, 5 ve üzeri çocuklu ailelere ise 650 TL çocuk yardımı verilmektedir.
Elektrik Tüketimi İçin Yardım

Düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi ailelere elektrik faturaları için yardım yapılıyor. Evde kaç kişinin yaşadığına bağlı olarak aylık 130 ile 260 lira arasında değişiyor. Bu fon için başvurmak gerekli değildir.

Doğal Gaz Yardımı

Haneye 900 ile 2 bin 500 lira arasında doğalgaz yardımı yapılacak. Doğal gaz desteğine hak kazanan ancak aynı zamanda kronik hastalığı veya yaşam destek ekipmanı bulunan hanelere ödenen ödeme %5 oranında artırılır.

27 Kas 2022 - 21:30 - Ekonomi