27 Kasım EYT Son Gelişmeler! Bugünün Yeni Gelişmeleri Neler?

EYT ya da emeklilikte yaşına takılanlar sorununa ilişkin çözümlere dair sona gelindi. EYT ile ilgili son dakika haberleri arka arkaya geliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilik yaşı kısıtlamasına ilişkin olarak, "EYT'de 1999 öncesi 5000 prim gün şartını değiştirmiyoruz. Primi ödemeyenler borçlanacak. Krediler asgari ücret üzerinden alınmaktadır” dedi.

EYT Ne Zaman Çıkacak?

Milyonlarca insanın, sorunun çözümü de dahil olmak üzere çeşitli konularda soruları var. Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in açıklamalarının ardından EYT'nin son durum güncellemesi merak uyandırdı. Ocak ayına hızla yaklaşırken, Emeklilikte Yaşayanlar Yönetmeliği'ndeki son gelişme daha da önem kazanıyor. 1999'dan önce çalışan herkes, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in açıklayacağı EYT yasasının geleceğini merakla bekliyordu.

EYT Beş Puan Formülü

EYT ile ilgili durum ilk kez Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından açıklandı. Bilgin, EYT çalışanının 5 puan formülü kazanacağını belirtmesinin yanı sıra emekliliğe hak kazanacağı net tarihi de belirtti. Ancak Bilgin, asgari ücretle ilgili bir yorum da ekledi. Bilgin, "EYT için net tarih 8 Eylül 1999" dedi. Bilgin, Yıpranma hakkı, doğum ve askerlik yükümlülükleri olsa dahi işe başlama tarihi değiştirilemez. Bunlar sadece kaybedilen prim günlerinin telafisi için yapılır. Yani ihmal edilen prim günlerini telafi eder” diye ekledi.

EYT Kaç Puan Yükseldi

Bilgin, EYT yasasının çıkmasıyla birlikte şirketlerin bu farkın giderilmesini istediğini vurgulayarak, emekli bireylerin çalışmaya devam etmeleri durumunda normal çalışanlara göre primlerinin 5 puan arttığını vurguladı. “Oradaki primi de muadil seviyeye indireceğiz” dedi. Yani bu EYT çalışanını makul şekilde çalıştırmak demektir. Bilgin, sosyal güvenlik destek primi alacaksınız diye de ekledi. Bakan Bilgin, EYT'lilerin kıdem tazminatına ilişkin hükümetin de formülleri olduğunu belirtti. Bilgin, "Öncelikle bu düşündüğünüz kadar zor bir konu değil. Çünkü kıdem tazminatı şirket tarafından vergiden düşülebilir. Ayrıca hem işçi hem de işveren anlaşırsa şirket kıdem tazminatını taksitlendirebilir” dedi.

27 Kas 2022 - 21:30 - Gündem