Ankara’da Ekmeğe Zam Haberi Şok Etti! 200 Gram Ekmek Artık 5 TL Oluyor!

Ankara İl Ekmek Fiyat Tarifeleri Değerlendirme Komisyonu Toplantısında ekmeğin fiyatı oy çokluğu ile 5 lira olarak kabul edildi. Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Yardımcısı Hüseyin Ar, Ankara İl Ekmek Fiyat Tarifelerini Değerlendirme Komisyonu toplantısına başkanlık etti.

Girdi maliyetlerindeki artış dikkate alınırken 200 gram ekmeğe 5 TL uygulanan tarife planı oy çokluğuyla kabul edildi. Yeni fiyat; Karar, Türkiye Fırıncılar Federasyonu ve Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifler Genel Müdürlüğü ile istişare edilerek verilecek.

Hüseyin Ar Açıklamalarda Bulundu

“Toplantıda un, maya, doğalgaz, mazot, işçilik, su, elektrik, kira gibi tüm zaruri maliyetlerdeki artışlar nedeniyle ekmek fiyatının maliyetinin altında kalmaya devam etmesi görüşüldü. Ağırlığı değiştirilmeden (200 gram) ekmek fiyatında yeni bir düzenleme yapılmalı. Komisyona katılan kurum ve kuruluş temsilcileri, 200 gramlık net pişmiş normal ekmeğin 5 TL olmasını onayladı.”

Türkiye Fırıncılar Federasyonu ve Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifler Genel Müdürlüğü'nün görüşleri alınarak ANKESOB Yönetim Kurulu'nda görüşülerek karar verilecek. Dün Ankara İl Ekmek Fiyat Tarifelerini Değerlendirme Komisyonu toplandı. Toplantıya (ANKESOB) Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Yardımcısı Hüseyin Ar başkanlık etti. 200 gram ekmeğin 5 liradan satılmasına ilişkin tarife talebi, artan girdi maliyetleri nedeniyle komisyonda oy çokluğu ile kabul edildi. Ekmeğin fiyatı zam yapılmadan önce 4 liraydı. Yeni tarife belirlenirken Türkiye Fırıncılar Federasyonu ve Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifler Genel Müdürlüğü'nün görüşü alınacaktır.

Ekmeğe Enerji Zammı Vurdu

Toplantıda daha önce de söylendiği gibi un, maya, doğalgaz, mazot, işçilik, su, elektrik, kira gibi tüm zaruri maliyetlerdeki artışlar nedeniyle ekmek fiyatının maliyetinin altında kalmaya devam etmesi görüşüldü. Yeni düzenleme yapıldı. 200 gram ekmek 5 TL oldu. Normal pişmiş 200 gram ekmeğin 5 TL, Normal pişmiş 300 gram ekmeğin 7,5 TL ve Normal pişmiş 400 gram ekmeğin 10 TL satışına ilişkin tekliflerin komisyonda yer alan kurum ve kuruluş temsilcilerinden onaylanması istendi.

27 Kas 2022 - 19:30 - Gündem