KYK Borç Enflasyon Oranı Artışları Ortadan Kalktı! Silinen TEFE Nedir?

Milyonlarca öğrenciyi ve yeni mezunları etkileyen Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan öğrenim kredisine ilişkin bülten yayımlandı ve enflasyon farkıyla ilgili istatistikler kaldırıldı.

E-Devlet soruşturmasında silinen kısımlar "Silinmiş TEFE" olarak listelenmiştir. Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan öğrenim kredisi alanların yükümlülükleri anapara dışındaki tüm tutarlar için iptal edilmiştir. KYK ile ilgili tebliğin bugün Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından borçlar asli anaparaya indirildi.

KYK üyeleri e-Devlet üzerinden sorgulama yaptıklarında Hesaplanan Toplam, Ödenen Toplam, Kalan Borç ve TEFE Silindi başlıklarının yer aldığı bir tablo çıkıyor. TEFE Silindi başlığı, KYK borcu olup ödeyenlerin, yapılan ödemeler hariç, taksitlerine tekabül eden TEFE oranındaki artışların silindiğini açıkça belirtiyor.

TEFE ÜFE'ye Dönmüştü

2014 yılında Toptan Eşya Fiyatları Endeksi olarak da bilinen TEFE'nin yerini Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) almıştır. TEFE, toptan ürün fiyatlarındaki artışı izleyen bir endeks olarak tanımlanmaktadır. Aksine, TÜFE, bir mal veya hizmetin bir dönemde elde edilen maliyeti ile başka bir zamanda elde edilen maliyeti karşılaştırmamızı sağlayan bir ölçüm sistemidir. TÜFE, enflasyonu hesaplamak için kullanılan sistemdir ve tüm mal ve hizmetleri içerir. Devlet İstatistik Enstitüsü her ay TEFE ve TÜFE verilerini yayınlamaktadır.

TEFE ve TÜFE'yi Birbirinden Ayıran Nedir?

TEFE ve TÜFE kalıplaşmış terimler olarak kullanılsa da farklı anlamlara sahiptir. TÜFE, fiyat artışlarının talep tarafını, Tefe ise arz tarafını gösterir. TEFE, TÜFE'den farklı olarak, tüketiciler tarafından hemen alınan emtia fiyatlarına ek olarak, hammadde ve yarı mamul fiyatlarını da değerlendirir. Yani Tefe, Tüfe'den daha geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Silinen KYK Borç Faizleri

Kasapoğlu, Türkiye'nin dünyanın en büyük kredi ve burs altyapısına sahip olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanımız yaz başında müjdeyi verdi. Bu, gençlik odaklı siyasetin kilit noktasıydı. Öğrenim kredilerinde endeks ve ek geri ödeme tutarı kaldırılacaktı.1961 tarihli bu kanun hükmündeki madde, meclisimiz toplanır toplanmaz tamamen değiştirilmiştir. Öğrenim kredisi borcu ne kadar olursa olsun geri ödeme tutarı aynı olacaktır. Kredi kullanmaya başlayacak olan bu düzenlemeden kredi kullanmış ve geri ödeme süresi dolmuş herkes yararlanacak” dedi.

26 Kas 2022 - 22:30 - Gündem