EYT İçin Son Formül Belli Oldu! Prim ve Yaş Konusu Gündemde

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği EYT'de gerçekler birer birer ortaya çıkıyor. EYT olayları sürerken aceleyle bir açıklama daha yapıldı. Borçlanma ve işe başlama tarihleri yeni düzenleme ile değiştirilecek.

Henüz emekli olmayanlar için yaş ve prim formülü de açıklandı. EYT'de son dakika gelişmeleri yaşanırken insanların kafasındaki birçok soru da yanıt bulmaya başladı. Emeklilikte yaşa takılanlar için sigorta, yaş, prim ile ilgili en şaşırtıcı açıklamalar peş peşe geliyor.

Aralık ayında Meclis'e sunulacak olan EYT düzenlemesini yaklaşık 5 milyon kişi bekliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in öne sürdüğü iddialara göre, 2022 yılı Haziran ayı itibarıyla yaklaşık 1,5 milyon kişi sigortalılık ve prim günlerinin sonuna gelmiş olacak ve yaş şartı ortadan kalktığında anında emekliliğe hak kazanacak. Şartların yerine getirildiği gün, ilave EYT üyeleri de emekli olmaya hak kazanacaktır. 1999 öncesi ve 5000 prim gün kriteri EYT için aynı kalmaktadır. Yani kadınlar için 20, erkekler için 25 yaşına geldiklerinde mevzuattan yararlanacaklardır. Yine kadınlar 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim gün ile 50 yaşında emekli olabilecekken, erkekler bunun için 55 yaşını beklemek zorunda kalacak.

Sigorta Öncesi Yapılmışsa

Yönetmeliğin çıkmasına günler kala Bakan Bilgin kritik açıklamalarda bulundu. Bilgin'e göre, yaşlılık, doğum ve askerlik hakları olsa bile başlangıç ​​tarihi değiştirilemiyor. Bunlar sadece kaybedilen prim günlerinin telafisi için yapılır. Yani ihmal edilen prim günlerini telafi eder. Ancak, başlangıcı tersine çevirmez. Böyle bir şey yok, diye açıkladı. Halihazırda, sigorta başlamadan önce askerlik borcu ve staj sigortasından sonra çocuğun doğumundan itibaren borç, sigortanın başlangıcından geri alınmasına izin veriyordu. Ancak, askerlik görevi veya sigorta sonrası doğum borcu nedeniyle sigortalılık iptal edilmez.

Yıpranma Payı ve 5 Puanlık Formül

45 meslek için yıpranma hakkı tanınıyor. Bu meslekler diğerleri arasında madenciler, tıp uzmanları, polis memurları, gazeteciler ve askeri personel tarafından uygulanmaktadır. Yıpratma emeklilik primlerini artırırken yaşlanmayı da hızlandırdı. Taslak metin kamuoyuna sunulduğunda, yıpranmanın sigorta başlangıcını hızlandırıp hızlandırmayacağına ilişkin ayrıntıların netleşmesi beklenmektedir.

# emekli

26 Kas 2022 - 12:21 - Gündem