Hollanda Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?

Hollanda asgari ücret zamları belirlendi mi? Asgari ücret ne kadar oldu? Zam oranı ne kadar ?

Hollanda asgari ücret ile ilgili bilgiler geçtiğimiz hafta ile birlikte neredeyse kesinleşti! İşte 2023 yılı için konuşulan veriler…


Hollanda asgari ücret 2023 ne kadar? Koalisyon partilerinin başa geldiği ilk andan itibaren asgari ücrete 2023 yılından itibaren her yıl en az %2.5 oranında zam geleceği sözü verilmişti. Yapılacak olan bu zam politikasının da en az 3 yıl geçerlilik süresinin olacağı konuşulmaktaydı. Günümüzde yürütülen bütçe görüşmelerinin ardından ilgili makamlar bazı açıklamalarda bulundu. Sızan bilgiler de gösteriyor ki bu planda ilk sene için değişiklik yapılması muhtemel. 2022 yılında son yapılan asgari ücret zammı ile birlikte Hollanda’da asgari ücret 1756 Euro olarak belirlenmiş durumda. Yapılacak olan zam ile birlikte vatandaşın alım gücünün tekrardan eski haline gelmesi hedefleniyor.


Yapılan açıklamaların içerisinde 2024 ve sonraki yıllar için öngörülmüş olan “36 saatlik çalışma haftasına dayalı asgari ücret belirleme” maddesi aynı kalacak.


Hollanda Asgari Ücret

Asgari ücrete dair bilgiler Den Haag’a yakın olan kaynakların paylaşımlarından yola çıkılarak alınmıştır.


Hollanda asgari ücret 2023 ne kadar? Den Haag’a yakın olan bazı kaynaklara göre asgari ücrete yapılacak olan zam %10 olarak belirlenmiş durumda. Bunun nedeni ise 2022 yılında Avrupa’da yaşanan olaylar ve enerji krizi olarak görülüyor. Yapılacak olan zammın Ocak ayının ilk gününden itibaren geçerli olacağı da yine sızan kaynağın paylaşımında yer alıyor. Kararın netleşip netleşmediği ile ilgili kesin bir bilgi bulunmuyor. Fakat sızıntı yalnızca tek kaynaktan yapılmış durumda da değil. 2-3 farklı açıklama birbirini destekler nitelikte. Eğer sızıntılar doğruysa ve %10’luk bir asgari ücret zammı gelirse asgari ücret şu şekilde olacak: Aylık bazda asgari ücret 2023 yılında 1932 Euro olarak verilmeye başlanacak. Verilen ücretin içerisinde %8’lik tatil payı dahil edilmemiştir. Kaynakların paylaşımlarına göre yapılan bu zam ile birlikte vatandaşın alım gücü eski haline hatta daha iyi bir hale gelecek. Satın alma gücünün artırmak için alınan önlemler paketinin açıklaması olarakta yine kaynaklar bilgi vermiştir.

18 Kas 2022 - 09:47 - Dünya