Atatürk "Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok" Filmi Hakkında Ne Dedi?

Film ne zaman çekildi? hangi kanalda yayınlanacak? Vizyona giriş tarihi ne zaman?

                Ekim ayının sonlarında Netflix üzerinden yayınlanan Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok filmi, izleyiciden tam not alırken, filmin 1930 yılında yayınlanan ilk uyarlamasıyla ilgili bilgiler de açığa çıkmaktadır. 1. Dünya savaşının konu edinildiği filmde, savaşın gerçekçi anlatımı ve dram öğelerinin çok ön plana çıkmasıyla dikkat çeken film hakkında en çok merak edilenler sorulardan birisi şüphesiz Atatürk yorumudur.  Vefatından 8 yıl önce yayınlanan filmle ilgili Atatürk’ün ne dedikleri, bugünün izleyicisinin de fikirlerini ciddi ölçüde etkilemektedir. Peki Atatürk Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok filmi hakkında ne dedi? Atatürk ilk olarak bu filmi ‘sakıncalı’ bulduğunu belirterek gerekçelerini eklemiştir.

                Atatürk’ün Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok Filmi hakkındaki yorumunu değerlendirmeden önce zamanın koşullarını ve Atatürk’ün gerekçelerini incelemek gerekir. Atatürk, filmin ülkemizde yayınlanmasının sakıncalı olduğunu belirtirken, vurgu yapmak istediği konu ise ülkenin savaştan henüz çıkmış olmasıdır. Savaşın arka planının tüm gerçekliğiyle anlatıldığı filmde, ağır dram öğelerinin bolluğu, 1. Dünya savaşını yeni atlatan ve kaybeden zamanın halkı üzerinde olumsuz etkiler doğurabileceğini öngören Atatürk, filmin prodüksiyon ve konusunu beğenmesine rağmen, ülkemizde yayınlanmasını uzun bir süre sakıncalı olarak değerlendirmiştir.

                Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok filmi hakkında Atatürk ne dedi konusunda, Atatürk’ün bu filmin ülkemizde yayınlanması için uzun yıllar geçmesi gerektiği kaydedilmiştir. Filmi, Atatürk ile beraber özel gösterimle izleyen Şükrü Kaya ve Kemal Seden, Atatürk’ün film hakkında söyledikleri hakkında kamuoyuna bilgi paylaşmıştır. Zaten dönemin sansür kurulundan kabul görmeyen filmin, savaşın konu edinildiği Alman devletinde de yayınlanması o dönem için yasaklanmış olup, Atatürk’ün yorumundan bağımsız olarak sansür kurulu tarafından ülkemizde de yasaklanmıştır.

                1. Dünya Savaşının ağır yaralarının, travmalarının ve acı dramlarının oldukça güzel işlendiği Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok film 1930 yılında ülkemizde gösterime girmemiş olsa da, 2022 uyarlaması olan Netflix yapımı film tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de yayındadır. Yine Atatürk’ün film hakkında yaptığı yorum doğrultusunda, savaşı yeni atlatan Türk halkının bu filmi izlemesi uzun yıllar sonra mümkün olmuştur.

17 Kas 2022 - 22:42 - Yaşam