Dikkat!!! O oyuncaklar Toplandı! Bakanlık Uyardı!

Dünya çapında gündem olan ve çocukların psikolojik geilişimini olumsuz etkileyen oyuncaklar toplanma kararı alındı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Peki Hangi oyuncak?

Dünya çapında ünlü olan Huggy Wuggy oyucakları için iki bakanlık harekete geçti. Peki nedir bu huggy wuggy? Çocuklar üzerinde ki etkileri nelerdir?

Huggy Wuggy, Mobygames tarafından tasarlanan bir korku video oyunundaki Poppy Playtime’ın 1. Bölümündeki asıl karakterin zıttıdır. İnce keskin dişleri ve mavi gövdesi ile korkunç bir karakterdir. Ekim 2021 yılında yaratılan karakter 2022 yılında İos ve Android kullanıcılarına sunulmuştur. Oyun terk edilmiş bir oyuncak fabrikasında intikam almaya çalışan oyuncaklardan kaçan karakterden oluşurken Huggy Wuggy gülüşü ile oyuncuyu korkutur. Ayrıca oyuncuyu yakalamaya çalışır ve yakalarsa oyuncu ölür. 

Tüm Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de farklı renkleri ve modelleri ortaya çıkan oyuncak için ebeveynlerden binlerce şikayet gelmesi üzerine Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı ile Ticaret bakanlığı harekete geçti. İki bakanlık yaptıkları protokol sayesinde Huggy Wuggy oyuncaklarının toplanmasına ve satışının yasaklanmasına karar verdi. Bakanlık yaptığı açıklamada oyuncağın çocuklar üzerinde psikososyal gelişimlerini olumsuz etkileyecek bir yapıda olduğunu ayrıca oyuncağı piyasaya süren iki firmaya toplam 123 bin lira para cezası kesildiğini belirtti. Zaten bir süredir numunelerin incelemede olduğunu bu incemele neticesinde de toplanma kararı aldığını da ekleyen yetkililer özellikle oyuncak seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini de sıraladı. 

OYUNCAK ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Aile Bakanlığı oyuncak satın alırken dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıralıyor:

  1. CE işareti bulunan ürünler satın alınmalı,
  2. Ambalajında ve etiketinde üretici/ithalatçı bilgisinin bulunmasına dikkat edilmeli,
  3. Uyarılar mutlaka okunmalı ve titizlikle uygulanmalı,
  4. Çocuğun yaşına uygun ürünler satın alınmalı,
  5. 3 yaş altı oyuncak satın alırken oyuncaklarda keskin kenarların, sivri uçların, küçük parçaların ve küçük topların bulunmamasına dikkat edilmeli.

16 Kas 2022 - 22:57 - Yaşam