İsveç'in Türkiye'ye iade edeceği Okan Kale Kimdir, nereli ? Okan Kale Suçu Ne, Neden İade Ediliyor?

Dünya gündeminin merak edilen isimleri arasında ilk sıralarda yer alan Okan Kale hakkında detaylı bilgilendirme hazırladık.

Büyütmek için resme tıklayın

İsveç'in Türkiye'ye iade edeceği kişinin kim olduğu ortaya çıktı. İsveç'in dolandırıcılık suçundan Türkiye'ye iade etmeye hazırlandığı kişinin Türk vatandaşlığı bulunan Okan Kale olduğu bilgisi alındı.

OKAN KALE KİMDİR?

İsveç'te online yayın yapan Samnytt gazetesi, İsveç'in Türkiye'ye dolandırıcılık suçundan iade etmeye hazırlandığı kişinin 35 yaşındaki Okan Kale olduğunu yazdı. Kale'nin 2010-2011 senelerinde Türkiye'de 3 bankaya yönelik kart dolandırıcılığı suçlanması sebebi ile İsveç'e kaçtığı aktarılan haberde, Kale'nin Haziran 2012 senesinde sığınma başvurusunun reddedildiği ve buradan İtalya'ya geçtiği kaydedildi. Kale'nin İtalya'da 2 sene kadar geçici mülteci oturum kartı aldığı ve 2016'da İsveç'e gelerek kendisinden 23 yaş büyük İsveçli biriyle evlendiğine dikkat çekilen haberde, Kale'nin bu evlilik sayesinde İsveç'te oturma ve çalışma izni aldığına işaret edildi.

2021 senesi Ekim ayında Ankara'nın Interpol aracılığı ile İsveç makamlarıyla temasa geçtiği vurgulanan haberde, Kale'nin bu tarihte yakalanarak hapse atıldığı ifade edildi.

Türkiye'ye iade edilmemek için din değiştirerek Hristiyanlığa geçtiği öne sürülen Kale'nin ismini de Johan Gustavsson olarak değiştirdiği belirtildi.

Okan Kale Suçu Ne, Neden İade Ediliyor?

İsveç devlet televizyonu SVT'nin haberinde, Türkiye'nin dolandırıcılık suçundan kırmızı bültenle aradığı 35 yaşındaki bir kişinin Türkiye'ye iade edilmesine karar verdiği kaydedilmişti. Yargıtayın kararını değerlendiren İsveç Adalet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson, bunun rutin bir durum olduğunu söylemişti. Johansson "Yüksek Mahkeme durumu her zamanki gibi inceledi ve iade için bir engel olmadığına karar verdi." şeklinde konuşmuştu. Söz konusu kişinin Türkiye'de 14 yıl hapis cezası bulunduğu aktarılmıştı.

12 Ağu 2022 - 16:32 - Siyaset