Ramazanın 22. gecesi kılınacak namaz kaç rekat, nasıl kılınır? Ramazan İbadetleri Nelerdir ?

11 ayın sultanı mübarek Ramazanın 22. gecesi kılınacak olan namaz ve yapılması gereken ibadetlerin listesini sizler için hazırladık. Ramazan'da gün gün kılınacak namazlar hakkında hususi tavsiyeler bulunuyor. Bunlar nafile namaz olup teravih namazı yerine de geçmiyor. Peki, Ramazanın 22. gecesi kılınacak namaz kaç rekat, nasıl kılınır?

Büyütmek için resme tıklayın

11 Ayın sultanı Mübarek Ramazan'ın artık sonlarına doğru yaklaşıyoruz.  Kalan vakti gücü yettiğince ibadet ve tâat ile geçirmek isteyen Müslümanlar Ramazan'da kılınacak namaz ve gün gün yapılacak ibadetler konusuna derin araştırmalar yapıyor.

Ramazan'ın 22. gecesi kılınacak namaz kaç rekat, nasıl kılınır? Ramazan'ın yirmi ikinci gecesi kılınacak namazın fazileti

Ramazan ayının 22. gecesi (2022'de 22 Nisan Cuma'yı 23 Nisan Cumartesi'ye bağlayan gece) kılınacak namaz hakkında Rasûlullâh Aleyhi’s-Salâtü ve’s-Selâm Efendimiz buyurmuştur ki; 

"Bir kimse (Ramazan’ın 22. gecesi) bu gece yarısında, her rekatında 2 Fâtiha ve 4 İnşirah sûresi okuyarak 4 rekat namaz kılsa, o kimse kırk peygamber sevâbını bulur."

İnsanların en üstünleri Peygamberân-ı Izâm Aleyhimü’s-Salâtü ve’s-Selâm Efendilerimizdir. Peygamberler içerisinde de en üstün makâma sahip olan, bizim Peygamberimiz Muhammed Mustafâ Sallallâhu Aleyhi ve Sellem’dir. Çünkü O, Allâhu Teâlâ’nın ‘Levlâ-ke levlâk, le-mâ halaktü’l-eflâk’ / Sen olmasaydın Ey Habîbim; Kâinâtı yaratmazdım!’ hıtâb-ı izzetinin muhâtabı olmuş Zübde-i Âlem [âlemlerin özü] ve Yüce Allâhımızın her şeyi kendisi hürmetine yarattığı en sevgili kuludur. Böyle bir peygambere ümmet olma nimetine şükrü aslâ elden bırakmamak bir Müslüman’ın başlıca vazifelerindendir.

Peygamberlere Îmân; îmânın 6 şartından dördüncüsüdür. 

[İmanın şartları; Allâh’a (c.c.), meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe, kader ve kazaya iman etmektir]

Peygamberlerden sonra insanların en üstünü onların sahâbeleridir. Yani hâl-i hayâtında onları dünya gözüyle görüp sohbetinde bulunmuş müminlerdir. Bu zümrede de en yüce makâm yine bizim Peygamberimiz’in (s.a.v.) ashâbına verilmiştir. Sonra diğer peygamberlerin ashâbı, ve bu kıyâs üzere şühedâ ve evliyâullâhtan sonra müminler kendi aralarında iman ve ihlası mertebesince derecelere ulaşır.

Evliyâlık belki manevi gayret ile erişilebilecek bi makâmdır ancak peygamberlik çalışmakla elde edilmesi aslâ mümkün olmayan, Allâhu Teâlâ’nın ezelî takdîrine bağlı olarak tahakkuk etmiştir.

Adem Aleyhisselâmdan bu yana gönderilen peygamberlerin sayıları net olarak bilinmeyip 124 bin veya 224 bin oldukları hakkında rivayetler vardır. Kesin bir aded üzerine değil, sayılarını Allâh’ın bildiği ve kulun bilmediği şekliyle îmân etmek farzdır.

İlk peygamber Âdem Aleyhisselâm, ve son Peygamber Muhammed Mustafâ Aleyhissalâtü ve’sSelâm Efendimiz olup ondan sonra kıyamete kadar peygamber gelmeyecektir. Peygamber olmadığı halde peygamberlik iddiasında bulunmak ‘küfr’ kapsamına girmekle en şiddetli şekilde azâbı mûcibdir.

22. gece kılınacak 4 rekat namaz ne zaman kılınır?

Bu gece kılınacak 4 rekat namazın vakti, gecenin ilerleyen saatlerinde imsak vaktine yani yatsı namazı vaktinin bitimine kadardır. Bu geceye mahsus nafile bir namaz olduğundan eğer ilerleyen saatte kılmasına kuvvetli bir engel var ve hiç kılamayacaksa, daha erken de kılınabilir. Ancak teheccüd vakitlerinde yani gecenin imsak vaktine en yakın olan zamanlarında kılmak daha faziletlidir.

Namazın kılınış şekli ise aynen ikindi ve yatsı namazının sünneti gibidir.

Bu gece kılınacak 4 rekat namazın niyeti

Namaza, ‘Yâ Rabbi’ Niyet ettim Senin Rızâ-yı Şerifin için namaza, Allâhu Ekber!’ diye niyet edilerek başlanır.

Ramazan-ı Şerif’in her gecesinde özel olarak tavsiye edilen bu namazları kılmanın hükmü

Bu gecelerde kılınan namazlar, farz veya vacip olmayıp nafile namazlardır. Kılınmasında büyük ecir ve mükafat vardır. Ancak, terk edildiği zaman kişi mesul olmaz.

22 Nis 2022 - 23:03 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ankara Haber 06 Son dakika haberleri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ankara Haber 06 Son dakika haberleri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Ankara Haber 06 Son dakika haberleri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ankara Haber 06 Son dakika haberleri değil haberi geçen ajanstır.